Borasol

« Back to Glossary Index

Borasol to roztwór kwasu borowego stosowany do odkażania ran i łagodzenia stanów zapalnych skóry. Działa bakteriostatycznie i przeciwgrzybiczo, wspomagając gojenie się uszkodzeń skórnych.

Preparat dostępny wyłącznie na receptę: NIE

PostaćDostępne dawkiWielkość opakowaniaProducent
Płyn do stosowania zewnętrznego3% roztwór100 mlbrak danych

Skład

Substancje czynne

  • Kwas borowy (3%)

Substancje pomocnicze

  • Woda oczyszczona

Mechanizm działania

Borasol działa dzięki obecności kwasu borowego, który ma właściwości antyseptyczne. Kwas borowy niszczy drobnoustroje na powierzchni skóry, co pomaga w zapobieganiu infekcjom. Uszkadza on błony komórkowe bakterii, prowadząc do ich śmierci.

Wskazania do stosowania

Borasol jest stosowany do dezynfekcji skóry oraz błon śluzowych. Używa się go przede wszystkim w leczeniu drobnych ran, oparzeń oraz w stanach zapalnych skóry. Może być również pomocny w pielęgnacji skóry po zabiegach chirurgicznych.

Dawkowanie

Dawkowanie dla dorosłych

Dorośli powinni stosować Borasol miejscowo, nakładając niewielką ilość roztworu na zmienione chorobowo miejsca. Zaleca się stosowanie leku kilka razy dziennie, w zależności od stopnia nasilenia objawów.

Dawkowanie dla dzieci

Dla dzieci zaleca się ostrożność i stosowanie Borasolu wyłącznie na niewielkie powierzchnie skóry. Stosowanie u dzieci powinno odbywać się pod nadzorem dorosłych i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dawkowanie w przypadku niewydolności nerek

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących dawkowania Borasolu u pacjentów z niewydolnością nerek. Zaleca się jednak konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania.

Przeciwwskazania

Borasolu nie należy stosować w przypadku uczulenia na kwas borowy lub inne składniki preparatu. Unikać kontaktu z oczami oraz stosowania na duże powierzchnie uszkodzonej skóry. Nie stosować u niemowląt ani małych dzieci bez konsultacji z lekarzem.

Interakcje z innymi lekami

Interakcje z lekami przeciwbólowymi

Nie stwierdzono bezpośrednich interakcji Borasolu z lekami przeciwbólowymi. Niemniej jednak, należy zachować ostrożność i nie łączyć leków bez konsultacji z lekarzem.

Interakcje z antybiotykami

Nie zidentyfikowano znaczących interakcji Borasolu z antybiotykami. Zawsze warto jednak skonsultować się z lekarzem w przypadku jednoczesnego stosowania kilku leków.

Możliwe działania niepożądane

Działania niepożądane o charakterze ogólnym

Borasol może powodować podrażnienie skóry, zwłaszcza jeśli jest stosowany na duże obszary ciała. W rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna objawiająca się zaczerwienieniem i pieczeniem.

Działania niepożądane skórne

Podczas stosowania Borasolu możliwe są reakcje skórne, takie jak wysypka lub swędzenie. Jeśli pojawią się takie objawy, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie z jedzeniem i piciem

Zalecenia dotyczące posiłków

Borasol jest preparatem do stosowania miejscowego i nie ma związku z posiłkami. Nie ma potrzeby dostosowywania stosowania leku do godzin przyjmowania pokarmu.

Stosowanie z alkoholem

Nie ma bezpośrednich przeciwskazań do stosowania Borasolu z alkoholem, jednak alkohol może dodatkowo podrażniać skórę. Zaleca się unikanie stosowania na skórę w stanie intoksykacji alkoholowej.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostrożność u pacjentów z chorobami wątroby

Pacjenci z chorobami wątroby powinni zachować ostrożność, stosując Borasol, choć nie przewiduje się jego ogólnoustrojowego działania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zaleca się konsultację z lekarzem.

Ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku

Osoby starsze powinny stosować Borasol z umiarem, aby uniknąć nadmiernego podrażnienia skóry. Skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą może być pomocne w określeniu odpowiedniego dawkowania.