Ezen

« Back to Glossary Index

Ezen to lek obniżający poziom cholesterolu we krwi, który działa poprzez blokowanie wchłaniania cholesterolu w jelitach. Jest stosowany jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych u osób z hipercholesterolemią, a jego skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzono w badaniach klinicznych.

Preparat dostępny wyłącznie na receptę: BRAK DANYCH

PostaćDostępne dawkiWielkość opakowaniaProducent
Tabletki powlekane10 mg28 tabletek oraz 56 tabletekBrak danych

Skład

Substancje czynne

  • Ezetymib

Substancje pomocnicze

  • Laktoza jednowodna
  • Celuloza mikrokrystaliczna

Mechanizm działania

Działanie farmakologiczne

Ezetymib, jako substancja czynna leku Ezen, działa poprzez hamowanie wchłaniania cholesterolu w jelicie cienkim. Dzięki temu zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, LDL (lipoprotein o niskiej gęstości) oraz triglicerydów we krwi, a jednocześnie zwiększa stężenie HDL (lipoprotein o wysokiej gęstości). Mechanizm ten jest szczególnie korzystny dla pacjentów z dyslipidemią, którzy nie osiągają odpowiednich wyników tylko za pomocą diety.

Farmakokinetyka

Ezetymib szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu w ciągu 4–12 godzin po podaniu. Wiązany jest z białkami osocza w ponad 90%, co świadczy o jego wysokim powinowactwie do receptorów w organizmie. Ezetymib jest metabolizowany w wątrobie i jelicie do postaci czynnego glukuronidu, a jego działanie utrzymuje się średnio przez 24 godziny.

Wskazania do stosowania

Stany chorobowe i objawy

Ezen jest wskazany w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii u pacjentów, u których dieta i inne niefarmakologiczne metody nie przynoszą wystarczającej poprawy. Może być stosowany zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu ze statynami. Pomaga również w leczeniu homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej.

Grupy pacjentów

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 10. roku życia. Stosowanie u dzieci poniżej 10 lat powinno być prowadzone z zachowaniem szczególnej ostrożności i pod nadzorem lekarza.

Dawkowanie

Dawkowanie dla dorosłych

Zalecana dawka leku Ezen to 10 mg raz dziennie, niezależnie od posiłków. W przypadku skojarzonego leczenia ze statyną, dawkowanie statyny należy ustalić indywidualnie.

Dawkowanie dla dzieci

Dla dzieci powyżej 10 lat, zalecana dawka wynosi również 10 mg raz dziennie. Stosowanie u dzieci poniżej 10 lat nie jest zalecane, chyba że lekarz uzna to za konieczne.

Dawkowanie dla osób starszych

Dawkowanie dla osób starszych nie różni się od zalecanego dla dorosłych. Jednakże, ze względu na potencjalne współistniejące schorzenia, konieczna może być indywidualna ocena ryzyka.

Przeciwwskazania

Bezwzględne przeciwwskazania

Ezen jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na ezetymib lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie powinien być stosowany u pacjentów z czynną chorobą wątroby lub z utrzymującymi się zwiększeniami aktywności aminotransferaz w surowicy.

Względne przeciwwskazania

Względną ostrożność należy zachować u pacjentów z niewydolnością nerek oraz tych, którzy jednocześnie przyjmują leki wpływające na metabolizm lipidów.

Interakcje z innymi lekami

Interakcje farmakokinetyczne

Ezen może wchodzić w interakcje z cyklosporyną, co może prowadzić do zwiększenia stężenia ezetymibu. Zaleca się monitorowanie stężenia cyklosporyny w osoczu podczas leczenia.

Interakcje farmakodynamiczne

Kombinacja z fibratami może zwiększać ryzyko wystąpienia cholelitiazy. Zaleca się ostrożność i regularne monitorowanie stanu pacjenta w takich przypadkach.

Możliwe działania niepożądane

Działania niepożądane częste

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są bóle głowy, bóle brzucha oraz biegunka. Objawy te zwykle są łagodne i przemijają po krótkim czasie.

Działania niepożądane rzadkie

Rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka, pokrzywka czy świąd. W przypadku wystąpienia tych objawów, pacjent powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie z jedzeniem i piciem

Wpływ posiłków na wchłanianie

Ezetymib można przyjmować niezależnie od posiłków, ponieważ jedzenie nie wpływa znacząco na jego wchłanianie i działanie.

Zalecenia dotyczące napojów

Podczas terapii zaleca się unikanie alkoholu, który może nasilać działania niepożądane związane z wątrobą. Płyny, takie jak woda, herbata czy soki, są bezpieczne do spożycia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostrzeżenia szczególne

Pacjenci z chorobami wątroby powinni być szczególnie monitorowani, gdyż ezetymib może wpływać na funkcję wątroby. Zaleca się regularne badania kontrolne.

Środki ostrożności dla pacjentów z chorobami współistniejącymi

Osoby z zaburzeniami funkcji nerek powinny konsultować stosowanie leku z lekarzem. Monitorowanie czynności nerek może być konieczne w trakcie terapii.