Fulvestrant EVER Pharma

« Back to Glossary Index

Fulvestrant EVER Pharma to lek stosowany w leczeniu zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie, działający poprzez blokowanie receptorów estrogenowych, co hamuje wzrost komórek nowotworowych. Zaleca się, aby jego stosowanie było nadzorowane przez lekarza specjalistę, który dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb pacjentki.

Preparat dostępny wyłącznie na receptę: TAK

PostaćDostępne dawkiWielkość opakowaniaProducent
Roztwór do wstrzykiwań250 mg/5 ml2 ampułki po 5 mlEVER Pharma

Skład

Substancje czynne

  • Fulwestrant: jest to substancja czynna o działaniu antyestrogenowym, stosowana głównie w terapii raka piersi. Działa poprzez wiązanie się z receptorami estrogenowymi, co prowadzi do ich degradacji i blokowania aktywności estrogenów.

Substancje pomocnicze

  • Alkohol benzylowy: pełni rolę konserwantu i rozpuszczalnika, ułatwiając równomierne rozprowadzenie substancji czynnej w organizmie.
  • Benzylobenzoesan: stosowany jako rozpuszczalnik wspomagający stabilność preparatu.
  • Olej rycynowy: to nośnik, który umożliwia uzyskanie odpowiedniej konsystencji roztworu do wstrzykiwań.

Mechanizm działania

Fulwestrant działa jako selektywny modulator receptorów estrogenowych. Blokuje działanie estrogenów poprzez wiązanie się z receptorami estrogenowymi w komórkach rakowych, co prowadzi do ich degradacji. W efekcie zahamowana zostaje transkrypcja genów zależnych od estrogenów, co zwalnia wzrost komórek nowotworowych.

Wskazania do stosowania

Preparat Fulvestrant EVER Pharma jest wskazany w leczeniu raka piersi z dodatnimi receptorami hormonalnymi u kobiet po menopauzie. Jest często stosowany w przypadkach, gdy wcześniejsze terapie hormonalne były niewystarczające. Może być stosowany zarówno jako monoterapia, jak i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi.

Dawkowanie

Zalecana dawka

Zalecana dawka fulwestrantu wynosi zazwyczaj 500 mg co cztery tygodnie, z dodatkowymi 500 mg podawanymi dwa tygodnie po początkowej dawce. Wstrzyknięcia są podawane domięśniowo w pośladki.

Modyfikacje dawki w szczególnych przypadkach

Dostosowanie dawki może być konieczne u pacjentek z zaburzeniami czynności wątroby, a szczególne środki ostrożności należy zachować u pacjentek z chorobami wątroby w stopniu umiarkowanym do ciężkiego. W takich przypadkach decyzję o dawkowaniu powinien podjąć lekarz prowadzący.

Przeciwwskazania

Fulvestrant EVER Pharma jest przeciwwskazany u pacjentek z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu. Nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży ani karmiących piersią. Należy zachować ostrożność u pacjentek z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby oraz niewydolnością nerek.

Interakcje z innymi lekami

Leki wpływające na metabolizm

Nie są znane istotne interakcje z lekami wpływającymi na metabolizm fulwestrantu, jednak zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Leki o podobnym mechanizmie działania

Stosowanie fulwestrantu z innymi antyestrogenami może wymagać szczególnej ostrożności, ze względu na potencjalne nasilenie działań niepożądanych lub osłabienie skuteczności terapii.

Możliwe działania niepożądane

Często występujące działania niepożądane

Do często występujących działań niepożądanych należą uderzenia gorąca, nudności, bóle stawów oraz reakcje w miejscu wstrzyknięcia takie jak ból czy stan zapalny. Mogą wystąpić także zmęczenie oraz bóle głowy.

Rzadkie, ale poważne działania niepożądane

Rzadko mogą wystąpić poważne reakcje alergiczne, zakrzepica żylna oraz problemy z wątrobą. W przypadku wystąpienia objawów takich jak żółtaczka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie z jedzeniem i piciem

Zalecenia dotyczące posiłków

Fulwestrant może być stosowany niezależnie od posiłków. Nie ma potrzeby dostosowywania diety podczas leczenia tym lekiem.

Wpływ alkoholu na działanie leku

Nie ma bezpośrednich przeciwwskazań do spożywania alkoholu podczas stosowania fulwestrantu, jednak nadmierne spożycie alkoholu może nasilać działania niepożądane i wpływać na czynność wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostrzeżenia dotyczące schorzeń współistniejących

Pacjentki z zaburzeniami krzepnięcia krwi, niewydolnością wątroby lub nerek powinny być pod szczególną opieką lekarza. Należy również informować lekarza o wszelkich innych chorobach przewlekłych.

Środki ostrożności przy długotrwałym stosowaniu

Podczas dłuższego stosowania leku konieczne jest regularne monitorowanie parametrów krwi oraz czynności wątroby. Badania kontrolne są istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa terapii.

Zawsze przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby ustalić, czy terapia jest odpowiednia i bezpieczna.