Opatanol

« Back to Glossary Index

Opatanol to krople do oczu zawierające olopatadynę, stosowane w leczeniu objawów alergicznego zapalenia spojówek, takich jak swędzenie i zaczerwienienie oczu. Działają poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co łagodzi reakcje alergiczne.

Preparat dostępny wyłącznie na receptę: TAK

PostaćDostępne dawkiWielkość opakowaniaProducent
Krople do oczu1 mg/ml5 mlNovartis

Opatanol

Skład

Substancje czynne

  • Olopatadyna – jest to substancja czynna w leku Opatanol, która należy do grupy leków przeciwhistaminowych. Działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii takie jak swędzenie i zaczerwienienie oczu.

Substancje pomocnicze

  • Chlorek benzalkoniowy – pełni rolę konserwantu, który zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów w kroplach do oczu.
  • Disodu edetynian – stosowany jest jako środek chelatujący, który pomaga stabilizować roztwór leku.
  • Chlorek sodu – odpowiada za utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego w kroplach do oczu.
  • Kwas solny/kwas sodowy (do dostosowania pH) – używane są do regulacji pH roztworu, co zapewnia stabilność i komfort stosowania kropli.
  • Woda do wstrzykiwań – działa jako rozpuszczalnik dla pozostałych składników, tworząc jednorodny roztwór.

Mechanizm działania

Opatanol działa jako selektywny bloker receptorów histaminowych H1. Dzięki temu hamuje działanie histaminy, która jest głównym mediatorem reakcji alergicznych. Blokując te receptory, olopatadyna zmniejsza przepuszczalność naczyń, łagodząc objawy alergii takie jak zaczerwienienie, obrzęk i świąd oczu.

Wskazania do stosowania

Opatanol jest wskazany do leczenia objawowego alergicznego zapalenia spojówek. Preparat skutecznie łagodzi objawy takie jak swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Jest często stosowany w sezonowych alergiach wziewnych, jak i w przypadku alergii całorocznych.

Dawkowanie

Zasady stosowania

Opatanol stosuje się miejscowo do oczu. Zwykle zalecana dawka to jedna kropla do chorego oka dwa razy dziennie. Należy przestrzegać regularności w stosowaniu leku, najlepiej o stałych porach, aby zapewnić skuteczność terapii.

Specjalne grupy pacjentów

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagane dostosowanie dawki. Także dzieci powyżej trzeciego roku życia mogą stosować Opatanol w podobny sposób jak dorośli. W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, nie ma konieczności zmiany dawkowania.

Przeciwwskazania

Opatanol nie powinien być stosowany u osób z nadwrażliwością na olopatadynę lub którykolwiek ze składników pomocniczych. Przeciwwskazane jest również stosowanie leku u osób z reaktywnymi chorobami narządu wzroku, które mogą nasilić się pod wpływem leku.

Interakcje z innymi lekami

Interakcje farmakokinetyczne

Nie stwierdzono istotnych interakcji farmakokinetycznych między olopatadyną a innymi lekami stosowanymi miejscowo do oczu. Niemniej jednak, w przypadku stosowania innych leków okulistycznych, należy zachować co najmniej pięciominutowy odstęp między aplikacjami.

Interakcje farmakodynamiczne

Opatanol może być stosowany w połączeniu z innymi miejscowymi lekami przeciwalergicznymi, jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Zbyt intensywne działanie przeciwhistaminowe może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak suchość oczu.

Możliwe działania niepożądane

Częste działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym jest przemijające podrażnienie oczu. Inne częste efekty to ból głowy i suchość oczu. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach stosowania.

Rzadkie działania niepożądane

Rzadko mogą wystąpić objawy takie jak zawroty głowy, nudności czy reakcje skórne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów, pacjent powinien przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie z jedzeniem i piciem

Opatanol jest kroplami do oczu, więc nie ma bezpośrednich interakcji z jedzeniem i piciem. Należy jednak unikać kontaktu oczu z substancjami drażniącymi, takimi jak dym czy kurz, które mogą pogorszyć stan alergiczny.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Specjalne ostrzeżenia

Podczas stosowania Opatanolu należy unikać noszenia miękkich soczewek kontaktowych, ponieważ chlorek benzalkoniowy może je odbarwiać. Jeśli noszenie soczewek jest konieczne, należy je wyjąć przed aplikacją leku i ponownie założyć po co najmniej 15 minutach.

Środki ostrożności podczas stosowania

Należy unikać dotykania końcówki butelki, aby zapobiec zakażeniu roztworu. Przed zastosowaniem leku, oraz w trakcie jego stosowania, należy zachować higienę oczu. W przypadku wątpliwości lub pogorszenia się objawów alergii, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.